Basketbol, Duyurular, Eğitim

Fenerbahçe Ataşehir Basketbol Okulu’nda Eğitim

Fenerbahçe Spor Okulları – Ataşehir Basketbol Okulu olarak faaliyetlerimiz tüm hızıyla devam ediyor.

Internet, sosyal medya, bilimsel ve teknolojik gelişmeler ve iletişim alanındaki pek çok yenilikle sürekli değişen modern yaşamın gereklerine yetişmeye çabalarken, bir yandan da çocuklarımıza yeterli vakit ayırmaya, onların ahlaklı ve eğitimli bireyler olarak yetişmesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bazen bu çaba sırasında yaptığımız yanlış seçimler, onların tüm hayatını etkileyebiliyor. Çoğu zaman bu yanlışların farkına bile varmıyoruz.

Onları gün boyu oturdukları okul sıralarından alıp eğitimlerine katkı sağlamak amacıyla, yine hareketsiz kaldıkları etüdlere,kurslara götürüyoruz. Hatta çocuklarımızın gelişiminde “öğretim”in yeterli olduğunu sanıyoruz. Öyle ki, eğitim süreçlerine sporu dahil etmeyi ihmal ediyoruz.


Çocukların erken yaşta spora başlamalarının ve düzenli olarak spor yapmalarının  sosyal, zihinsel ve fiziksel açıdan gelişmelerine çok büyük katkısı vardır. Düzenli spor yapmak, onların özgüvenli bireyler olarak yetişmelerine yardımcı olurken, ruhsal ve zihinsel rahatlamalarını sağlar.

Erken yaşta spora başlayan çocuklar internet, telefon ve televizyon gibi gelişimini engelleyen, kas- iskelet sistemini olumsuz etkileyen etkenlerden de uzaklaşmış olur. Gelişim çağındaki çocukların, bilgisayar oyunları benzeri aktiviteler sırasında oturarak vakit geçirmeleri onları durağan bir yaşama iterken, obezite ve diğer pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirir. Öte yandan, bu hareketsiz ve asosyal yaşam tarzı, çocuklarda öz güven eksikliği, içe kapanıklık ve ruhsal hastalıklara da maalesef zemin hazırlar.

Çocuklar İçin Basketbolun Faydaları

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Sağlıklı fiziksel gelişim sağlar.
  • Ruhsal ve zihinsel rahatlama sağlar.
  • Ergenlik dönemini daha sağlıklı ve rahat bir şekilde geçirmeyi sağlar.
  • Olumlu motivasyon sağlayarak okul başarısını olumlu etkiler.
  • Disiplinli ve düzenli bir yaşam tarzına yönlendirir,  genel hayat kalitesini artırır.
  • Sosyal, özgüvenli, bağımsız karar alma yetisi gelişmiş ve takım oyuncusu olmayı bilen bireyler olarak yetişmelerini sağlar.

Ataşehir Basketbol Şubesi Olarak Çocuklara Sosyal Açıdan neler sağlıyoruz?

Çocuklar spor yaparken, özellikle de bir takım çalışması içinde yer alırken, takım ruhu oluşturmayı ve birlikte çalışmayı öğrenirler.

Çocuklar basketbol oynarken, düzenli antrenman yaparak, antrenörlerinin belirlediği  ya da takım içerisinde konmuş kurallara uymayı öğrenerek, hakemin onayıyla oyuna başlamak gibi oyunun temel prensiplere uyum sağlayarak kendilerini çok yönlü bir şekilde geliştirirler ve hayat kalitelerini yükseltecek olumlu davranışları edinmeye başlarlar.

Basketbol öğrenirken ve oynarken yapılan antrenmanlar ve uygulamalar sayesinde,  her spor dalının kendine özgü kurallarının olduğunu öğrenmek, çocukları erken yaşta disiplin sistemini benimseye yönlendirir.

Her sporun çocuklara mutlaka faydası ve olumlu etkisi vardır. Ancak takım oyunları, özellikle paylaşmayı ve yardımlaşmayı öğretmesiyle, diğer sporlara kıyasla, bir parça daha fazla öne çıkmaktadır.

Basketbol oynayan çocuklar yardımlaşmayı ve paylaşmayı öğrenirler.

İçine kapanık ve genelde sessiz- sakin olarak tanımladığımız çocukların basketbolla birlikte hayatı değişebilmektedir. Çocukların sosyal uyumu hızlanmakta, bir takımın üyesi olmak bireysel bağımsızlıklarını kazanma yolunda da onları cesaretlendirmektedir.

Basketbol eğitimi için Fenerbahçe Ataşehir Spor Okulu şubemizle iletişime geçebilirsiniz.

Share